Restoran Otomasyon Sistemleri Arasında Seçim Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Restoran Otomasyon Sistemleri

Restoran otomasyon sistemleri, restoranların günlük operasyonlarını kolaylaştırıyor ve olası hataların önüne geçiyor. Bu yüzden modern bir restoranın bu sistemler olmadan çalışması artık neredeyse imkânsız. Ancak her geçen gün sayıları artan ve daha da sofistike hale gelen bu sistemler arasında seçim yapmak kolay değil. Bugünlerde bu alanda yatırım yapmayı planlıyorsanız, seçim yapmanızı kolaylaştıracak bazı tavsiyelerimiz var.

Restoran Otomasyon Sistemleri Arasında Seçim Yaparken Dikkatli Olun

Restoran otomasyon sistemleri arasında seçim yaparken bir karar vermeden önce yeterli düzeyde araştırma yapmaya özen gösterin. Zira özellikle büyük işletmeler için bu sistemlerin entegrasyon süreci hem finansal hem de zaman açısından maliyetli olabiliyor. Bu yüzden başlangıç noktasında tüm sisteminizi işletmenizin ihtiyaçlarına göre kurmanız oldukça önemli.

Restoran Otomasyon Sistemi Hangi Bileşenlerden Oluşur?

Restoran otomasyon sistemleri çeşitli yazılım ve donanımlardan oluşur. Restoran POS sistemleri, restoran POS yazılımı, restoran yazılım gibi yazılım ve donanımlar bu sistemleri oluşturur. Bu sistemler rezervasyon takibi, stok kontrolü ve müşteri sadakat programı gibi özelliklere sahip olabilir.

Restoran otomasyon sistemleri;

  • Siparişlerin işlenme süresini azaltır.
  • Sürekli tekrarlanan işleri otomasyona bağlar.
  • Müşteri memnuniyetini artırır.
  • Karlılığın artmasını, maliyetlerin düşmesine yardımcı olur.

İyi bir restoran otomasyon sistemi sizi sıkıcı işlerden kurtararak müşterilerinize daha iyi bir yemek deneyimi yaşatmanıza odaklanmanızı sağlar.

Restoran POS Sistemleri ve Restoran POS Yazılımı

Restoran POS sistemleri, restoran otomasyonunun merkezindedir. Müşterilerden toplanan her türlü veri restoran POS sistemleri içindeki donanımlar aracılığıyla sisteme girilir ve restoran POS yazılımı sayesinde işlenir. Müşteri siparişlerinin alınması ve ödeme gibi işlemler de restoran POS sistemleri aracılığıyla yapılır. Restoran POS yazılımı sayesinde müşteri verileri analiz edilebilerek işletme için hayati öneme sahip kararlar verilebilir. Restoran POS yazılımı sayesinde müşteri sadakati programları gibi CRM uygulamaları da mümkündür.

Bulut teknolojisi kullanan Restoran POS sistemleri birçok avantaja sahiptir:

  • Bulut teknolojisi sayesinde verilerinizi takip etmek çok daha kolaydır.
  • Aktif bir internet bağlantınızın olduğu her yerde verilerinize ulaşmanız mümkündür.
  • Yazımım güncellemelerini almak zahmetsizdir.
  • Verileriniz daha güvenli bir şekilde saklanır.

Restoran Yazılım Çözümleriyle Farklı Sistemlere Entegrasyonlar

Etkili restoran yazılım çözümleri sunan bir otomasyon sistemi farklı sistemlere entegre olarak daha da fonksiyonel hale gelebilir.

Online Sipariş Yönetimi

Etkili bir restoran yazılım çözümü ile hem restoranın kendi online kanallarından hem de yemek siparişi platformlarından gelen siparişler etkili bir şekilde yönetilebilir. Böyle bir sistem aracılığıyla internetten gelen siparişler işlenebilir, bu siparişler hakkında raporlar hazırlanabilir.

Rezervasyon Yönetimi

Özellikle üst sınıf restoranlar için rezervasyon hataya yer olmayan bir alandır. Etkili bir rezervasyon sistemi, bu alanda yapılabilecek hataların önüne geçebilir. Farklı kanallardan toplanan rezervasyonlar hatasız bir şekilde işlenebilir.

Muhasebe Sistemi

Günlük işlem adedinin fazla olduğu restoranlarda muhasebe karmaşık bir süreç haline gelebilir. Bu sürecin karmaşık olmasından kaynaklanan hataların önüne geçmek ve restoranın finansal durumunu sürekli olarak takip edebilmek için muhasebe verisinin hassas bir şekilde toplanıp işlenmesi gerekir. Etkili bir restoran yazılımı muhasebe verilerinin kolaylıkla toplanıp işlenmesini sağlar.

Restoran Otomasyon Sistemleri ve Ölçeklendirebilme

Her restoranın ihtiyaçları farklıdır. Zamanla bir restoranın ihtiyaçları da değişebilir. Bu yüzden restoran otomasyon sistemleri de restoranın zaman içinde değişen ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir yapıya sahip olmalıdır.

İyi bir restoran otomasyon sistemine sistemin temel yapısını değiştirmeden yeni özelliklere sahip donanımlar ve yazılımlar eklenebilmelidir. Bu sayede restoranın ihtiyaçları değiştiğinde, büyük yatırımlar yapmaya gerek kalmadan gerekli değişiklikler yapılabilir.

Gelişmiş Raporlama

Restoranınızın teknolojik bir altyapıya sahip olmasının en büyük faydalarından biri de istediğiniz raporlara oldukça kısa bir süre içinde ulaşabilmenizdir. Bu sayede restoranınızın verimliliğini yakından takip edebilir, olası sorunları çok geç olmadan çözebilirsiniz.

İyi bir restoran otomasyon sistemi sayesinde raporlarınıza internet bağlantınızın olduğu herhangi bir yerden ulaşabilirsiniz. Restoranınızda yönetim düzeyinde çalışan personele işletme içindeki konumları çerçevesinde yetkiler vererek onların da farklı seviyelerdeki raporları görüntüleyebilmelerini sağlayabilirsiniz.

Güvenlik

Günlük hareketliliğin fazla olduğu bir restoranın güvenliğini sağlamak yakından denetim gerektiren bir iştir. Etkili restoran otomasyon sistemleri güvenlik özellikleri sayesinde restoran işletmecisini korur.

Restoran işletmecisi için güvenlik tehditleri içeriden ya da dışarıdan gelebilir. Kötü niyetli restoran çalışanlarının yapabilecekleri hırsızlıklar her restoran çalışanının parasal işlemleri takip edilerek engellenebilir. Aynı şekilde restoran sistemine dışarıdan yapılacak saldırılar, sistemin gelişmiş güvenlik özellikleri sayesinde engellenebilir.

Öğrenme Kolaylığı

Restoran otomasyon sistemleri restoranınızda çalışan hemen hemen tüm personel tarafından kullanılır. Bu personelin de bilişim teknolojilerini kullanma konusunda farklı seviyede yetenekleri vardır. Bu yüzden restoran yazılımı teknolojilerinin her seviyedeki insanın kolaylıkla kullanabileceği nitelikte olması gerekir.

Seçeceğiniz restoran otomasyon sisteminin öğrenme süresinin kısa olmasının büyük avantajları vardır. Bu sayede restoranınızda çalışmaya yeni başlayan personel kısa süre içinde tam verimlilikle hizmet verebilir. Özellikle personel sayısının fazla olduğu restoranlarda otomasyon sisteminin kısa sürede öğrenilebilmesi, personel verimliliğini artırmak için oldukça önemlidir.

Sürekli ve Hızlı Destek

Restoran otomasyon sistemleri bir restoranda kullanılmaya başlandığında restoranın işleyişinin kalbi haline gelir. Bu yüzden sistemde yaşanabilecek bir sorunun mümkün olduğu kadar kısa süre içinde çözülmesi hayati öneme sahiptir. Gün içinde yüzlerce siparişi işleyen bir restoranda restoran otomasyon sisteminin birkaç saat için bile çalışmaması büyük kayıplara neden olabilir. İyi bir restoran otomasyon sisteminin ardında oluşabilecek her türlü soruna kısa sürede cevap verebilen bir teknik destek vardır.

Seçeceğiniz restoran otomasyon sistemi sağlayıcının müşterileriyle olan iletişimi de oldukça önemlidir. Sistem sağlayıcınız eğitim taleplerinizi karşılayabilmeli ve proaktif bir şekilde işletmeniz için yeni çözüm önerileri sunabilmelidir.

Restoranınıza Özel Restoran Otomasyon Sistemleri Omni’de Sizi Bekliyor

Omni olarak 1996 yılından bu yana restoran, fast-food, pastane, dernek, kahve zincirleri, gece kulüpleri, oteller ve okul kantinleri gibi işletmelere yenilikçi otomasyon sistemleri sağlıyoruz. En son teknolojinin ürünü olan yazılım ve donanım çözümlerimizle iş ortaklarımızın operasyonlarını kolaylaştırıyor, kârlılıklarını artırmada onlara yardımcı oluyoruz. En büyüğünden en küçüğüne tüm restoranlar için ürettiğimiz ölçeklendirilebilir çözümlerle verimliliği odak noktasına alıyoruz. Sistemlerimizin son derece güvenilir ve kolay kullanılabilir olması da sektöre sunduğumuz en büyük artılardan.

Restoranınızın büyüklüğü ne olursa olsun, günlük operasyonlarınızı kolaylaştıracak ve işletmenizin verimliliğini artıracak çözümleri Omni’de bulabilirsiniz.

 

Omni Kariyer.net’te

Omni Blog