E-Menü Nedir? QR Menü Nasıl Oluşturulur?

E-Menü, QR-Menü

E-Menü, diğer adıyla QR Menü Covid-19 salgını için işletmelerin aldığı bir önlem olarak doğdu ancak bu iki uygulama müşteriler tarafından o kadar çok beğenildi ki salgın geçtiğinde dahi hayatımızın bir parçası olmaya devam edecek gibi görünüyor. Şimdi gelin akıllı telefon ve tabletlerde çalışan bu yeni sistemi çok daha yakından inceleyelim!

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 salgını, pek çok sektörde dijital dönüşüme ön ayak oldu. Cafe bar restaurantlar da çalışma ortamları gereği bu dönüşümü gerçekleştirmek zorunda olan işletmelerin başında geliyor. 

E-Menü Nedir?

Tam adı “Elektronik Menü” olan bu yeni uygulama kısaca, müşterilerin, masalara yerleştirilen QR kodu okutarak cep telefonlarından bir web sitesi üzerinden işletmenin menüsünü görüntüleyebilmelerine imkân veren sistemdir. E-menü kullanılan işletmelerde basılı menüye çok nadiren ihtiyaç duyulur. Restauranta gelen misafirler bu temassız menü aracılığı ile basılı herhangi bir materyale dokunmadan güvenle seçenekleri inceleyebilir ve siparişlerini verebilirler. Üstelik bu menüyü çevrimiçi kullanırken herhangi bir uygulama indirilmesine gerek yoktur, menü tarayıcıda görüntülenebilir.

QR menü oluşturmak için öncelikle web tasarımı yapabilecek bir çözüm ortağı araştırmalısınız. Ardından mobil cihazlarda en iyi şekilde çalışabilen mikro bir web sitesi hazırlatarak, tüm menünüzü siteye yüklemeniz ve gerektiğinde değiştirebilmeniz için sitenin kontrol paneline hâkim olmanız gerekir. Daha sonra sitenin URL adresinden bir QR kod oluşturup misafirlerinizin servis alacağı masalarda konumlandırabilirsiniz. QR kod cep telefonu ile okutulduğunda bu dijital menüye erişmek yalnızca birkaç saniye alacaktır. 

Eğer işletmenizde bir restaurant sistemi kullanıyorsanız işiniz çok daha kolay. Sektörün bilinen iyi restoran programı sağlayıcıları hazırladıkları özelleştirilebilir tasarımları sayesinde birkaç günde işletmenizde QR menü kullanılmasını sağlayabiliyorlar. Üstelik bu menüler kurumsal kimliğiniz ve renklerinize göre size özel hale getirilebiliyor.

Restaurant Sistemleri ile Dijital Menülerin Kullanımı

Temassız menüler isteğe göre restaurant sistemleri ile entegre bir şekilde çalışabilir. Eğer bu menüler işletmeye sipariş ve ödeme özelliği de kullanılacak şekilde kurulursa, dijital menülerden verilen tüm siparişler mutfağa direkt olarak iletilmiş olur ve tüm raporlamalara dahil otomatik dahil edilir. Müşteriler arzu ederse tek bir ekran üzerinden sipariş verebilir, siparişinin ödemesini yapabilir ve hatta kendisi için tanımlanan özel hediye, puan, indirim veya kampanya gibi duyurulara erişebilir. 

OMNİ A.Ş.’nin geliştirmiş olduğu Omni Diner, yukarıda saydığımız tüm bu özelliklere sahip temassız menüleri ve daha pek çok hizmeti sizinle buluşturuyor. Omni Diner ile basılı menülerin hantallığından kurtularak son teknoloji ürünü olan QR menü ile servis kalitenizi arttırabilirsiniz. Detaylı bilgi için bize 444 66 64 numaralı telefondan veya sales@omni.com.tr mail adresine mesajınızı ileterek ulaşabilirsiniz.

Omni Blog

Omni İş İlanları