GELİK Restaurant’ın 52 Yıllık Enfes Yolculuğu

 

Ataköy’ün gözdesi GELİK Restaurant, 52 yıllık yolculuğunu geride bırakıyor ve bu tarihi yolculukta restorana kurucudan toruna devreden bir yönetim ile Kuyu Kebabı’ndan Gelik Köfte’ye değin eşsiz lezzetler eşlik ediyor.

Gelik Restaurant binası bir zamanlar ünlü Çekoslovak kökenli Novhoty’lerin mülküydü. Bina Ataköy sahil yolu Kennedy Caddesi’nde yer alıyor. Novhoty’ler yaz aylarında Bakırköy sahilindeki bu köşkte otururlarmış. 1930’lu yıllarının sonlarına doğru, Novhoty’ler evden ayrılmışlar ve buraya Millî İstihbarat Teşkilâtı yerleşmiş.1940’lı yılların sonlarına kadar binayı İstihbarat Teşkilâtı kullanmış. Florya Köşkü’nün yapımından önce Atatürk‘e dinlenmesi için alınması düşünülmüş ancak vazgeçilmiş. Geçmişte deniz kıyısında, denize nazır bir bina olmasına karşın deniz 1960’lı yıllardan sonra doldurulmuş. Yapı 1972 senesinde et lokantası olarak hizmet vermeye başlamış.

Gelik Restaurant’ın kurucuları 1921 doğumlu Antalya Aksekili merhum iş adamı Ömer Duruk ve 1933 doğumlu, Karabük Eskipazar’lı aşçılık mesleğinden gelen merhum İbrahim Denizer.

1972 yılında hizmete açılan GELİK Restaurant’ın, özgün lezzetleriyle ve kaliteli dekorasyonuyla kendine has bir tarzı var. Kurulduğu günden bu yana özel lezzetler sunarak popülaritesini artıran restoran; Kuyu Kebap, Gelik Köfte, Gelik Pilav ve Gelik Künefe gibi spesiyal ürünleri ile bilinir.

Kaliteden ödün vermeyen anlayışıyla GELİK Restaurant’ın popülaritesi, zamanla yurt dışından misafir ağırlayarak Türkiye dışına da taşmış.

GELİK Restaurant’ın, 1972 yılından beri Ataköy’deki adresi aynı. Eşsiz lezzetlerin ve kaliteli hizmetin yanı sıra, kapalı çocuk alanı ve geniş otoparkıyla da misafirlerini ağırlıyor. Ağaçlar içindeki bahçesiyle misafirlerine keyifli anlar yaşatırken, açık 300 kişilik, kapalı 250 kişilik restoranıyla; özel tur organizasyonlarına, grup yemeklerine, özel davet yemeklerine ve iş yemeklerine ev sahipliği yapıyor.

GELİK Restaurant’ın Lezzet Sırrı

Restoranın 3. kuşak işletmecisi Burak Yurdakul, bu enfes lezzetleri anlatırken bütün etlerin kuzu eti olduğunu belirtiyor. Farklı bir şey denemek isterseniz menüsünde Şeftali Kebabı yer alıyor. Künefede iddialı oldukları gibi Gelik Sarma da spesiyal tatlıları arasında popüler durumda. Gelik Restaurant, odun ateşinde usul usul pişen kuyu kebabından, zeytinyağlılara kadar zengin bir menüye sahip.

GELİK Restaurant yönetimi, misafirlere iyi hizmet verebilmenin püf noktasının kaliteli bir restoran POS Sistemi ile çalışmak olduğunu erken fark ediyor ve hizmetine yaklaşık 20 yıl önce Omni POS Sistemleri’ni dahil ediyor.

Restoranı daha etkili ve çabuk bir şekilde yönetmek için değişen zamanla birlikte dijital yenilenmeye ayak uydurarak OmniPAY Mobile’ı da POS sisteminde kullanıyor. Android tabanlı mobil el terminali sayesinde sipariş yönetimini hızlı ve kusursuz bir şekilde sürdürüyor.

Yılların efsane lezzeti GELİK’in başarısı, geleneksel lezzetlerinden ödün vermeden her daim yenilenerek artıyor!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir