POS Sistemi Kullanmanız için 5 Önemli Neden

Teknoloji ilerledikçe her sektör kendisini yeniden yapılandırıyor, işletmeler de dijital dönüşüm dediğimiz süreçten geçerek kendisini yeniliyor. Cafe, bar, restaurant sektörünün en büyük atılımı şüphesiz restoran otomasyon sistemleri. Klasik kâğıt adisyon ve kasa sistemlerine veda ettiğimiz şu dönemde işletmenize iyi bir POS sistemi kurmanız için 5 önemli nedeni sizler için derledik.

POS Sistemleri Adisyon Kaçaklarını Önler

Kaybolan adisyonlardan, tutmayan kasa hesaplarından bıktınız mı? Siparişlerin not edildiği kağıtlar kaybolabilir ancak sisteme kaydedilen veriler asla! İşletmenizde bir POS sistemi kullandığınızda garsonların aldığı siparişler POS ekranı aracılığı ile sisteme kayıt edilir. Servis tamamlandığında ödeme için yazılı bir döküm alınabilir ve kasaya giren ödemeler de sisteme girilebilir. Böylece sipariş ve günlük hasılat arasında bir fark oluşmaz ve tüm hesaplar birbirini tutar.

Stok Kontrolü Yapmanızı Kolaylaştırır

POS sistemlerine kolayca entegre edilebilen arka ofis sistemleri sayesinde stok ve maliyet kontrolünüzü kusursuzca yapabilirsiniz. Birden çok şubeye veya Franchise’a sahip olsanız dahi mağazalardan gelen ürün satış bilgilerini sistem üzerinden otomatik olarak şubelerin depo stoklarından düşürebilir, tüm şubelerin stoklarını merkezden idare edebilirsiniz. Böylece kaçakları rahatça önleyebilirsiniz. Diğer yandan sistem üzerinden stok kontrolü yapmak size hangi malzemeden ne kadar satın alma yapmanız gerektiğini net olarak gösterir.

İhtiyacınız Olan Tüm Raporları Hazırlayabilir

Bir cafe veya restoran işletmek görüldüğü kadar kolay değildir, arka planda pek çok detay barındırır. POS sisteminize entegre edilebilen raporlama programları ile herhangi bir teknik eğitim almadan işletmenizin verilerini elde edebilirsiniz. Her bir şubenizde gün sonu cirosunun ne olduğunu mu öğrenmek istiyorsunuz? Veya hangi ay hangi şubenizin ne kadar kar ettiğini mi analiz etmek istiyorsunuz? POS sisteminiz size detaylı analizleri dakikalar içerisinde hazırlar. Zincir işletmelerde sistem çift yönlü bağlantı ile geceleri tüm mağazalara bağlanarak Z raporlarını dahi otomatik alabilir. İyi bir POS sistemine sahipseniz arka ofis programlarınız ile muhasebe sisteminizi de bağlayabilirsiniz. Birçok muhasebe programıyla entegrasyon sağlatabilir, işletmenizin tüm programlarını konsolide olarak çalıştırabilirsiniz. Üstelik tüm bunları görüntüleyebilmek için ofisinizde bulunmak zorunda değilsiniz; raporlarınızı internete bağlanabildiğiniz her yerden görüntüleyebilirsiniz.

Müşteri Memnuniyetinizi ve Servis Kalitenizi Arttırır

Müşterileriniz için siparişlerin doğru alınması, servisin hızı, hesabın anlaşılabilir bir döküm ile kendilerinden talep edilmesi çok kıymetlidir. Restoran otomasyon sistemleri müşterilerinizin memnuniyetini arttırmak için yapmanız gereken en önemli yatırımdır. Tüm servis sürecinizi baştan sona düzenler ve hizmet kalitenizi iyileştirerek müşteri memnuniyetinizi arttırır.

Diğer yandan POS sistemleri işletmenizin mutfağı, servis personelleriniz ve kasa sisteminiz arasındaki iletişimi sistematik bir şekilde kurgular. Servis personeliniz ekrandan sisteme siparişleri girdiğinde mutfaktaki ekrana hazırlanacak olan tabakların neler olduğu anında düşer. Servis edilen tüm yiyecek ve içecekler masanın hesabına tek tek kayıt edildiğinden ödeme isteme zamanı geldiğinde servis personeliniz kolayca bir döküm alabilir ve masadan hesabı tahsil edebilir. Böylece ne kadar yoğun olursanız olun servis hiç karışmaz, hata olmaz.

İşletmenizi Modernize Eder

POS sistemlerinin donanımları şık ve modern bir görünüme sahiptir. Örneğin restoranınızda misafirlerinizin masasına elinde bir POS el terminali ile giden ve siparişlerini çok kısa sürede kolayca alabilen bir garson hayal edin. Bir de elinde bir not kâğıdı ile masaya yaklaşan ve siparişleri uzun uzun yazması gereken bir servis personeli düşünün. Elbette müşterilerinizin gözünde ilki çok daha cazip bir seçenek olacaktır.