POS Sistemine Entegrasyonda Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

Profesyonel bir POS Sisteminin işletmelere kazandırdığı avantajlar saymakla bitmez. İşletmenin servis kalitesini artırması, olası kayıp ve kaçakları önlemesi, ihtiyaç duyulan raporları dakikalar içerisinde sunması elbette çok önemli ancak POS Sistemlerinin işlerimizi kolaylaştıran çok hayati bir fonksiyonu daha var: İşletmenizde kullandığınız diğer tüm programlarla entegre olarak çalışabilmesi! Şimdi gelin bu yazımızda POS Entegrasyonunun ne olduğu ve kurulum esnasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini mercek altına alalım.

POS Entegrasyonu; cafe, bar veya restoranlarda kullanılan Satış Noktası (POS) Sistemlerinin Muhasebe ve Stok Programları, Online & QR Sipariş ve Ödeme Sistemleri, Sadakat Sistemleri ve Ödeme Kaydedici Cihazları ile uyumlu bir şekilde çalışması anlamına gelir.

Entegrasyon işleminin işletmenize faydalarını ise şöyle sıralayabiliriz:

• Restoran sektöründe operasyonlar hızlı ve sayıca çok olduğundan işlerin takibi zordur. POS entegrasyonu sayesinde işletmenizin muhasebe, stok, paket servis gibi operasyonlarının tamamını tek bir program üzerinden yönetebileceğiniz için işlerinizi takip etmeniz kolaylaşır. Hataları engellemek, süreçlerinizi iyileştirmek için her zaman fırsatınız olur.

Muhasebe ve Stok Programlarınızla entegre olan POS sisteminizde toplanan satış, stok, ciro, karlılık gibi raporlarınızın tüm verileri tek bir tıkla muhasebe sisteminize aktarılır, işlemleri manuel veya hatalı yapmanız önlenir.

Online Sipariş platformlarındaki satışlarınızın günlük ciro takibini kolaylaştırır. Örneğin işletmenizdeki günlük satışlarınız ile online sipariş veya paket servis ile gelen siparişleri ayrı ayrı toplamanıza gerek kalmaz. POS Sistemi Entegrasyonu sayesinde siparişleri ve raporları kümülatif olarak görebilirsiniz. Elbette tüm alt kırımları ile!

Sadakat Sistemleri ile entegre olan POS sisteminizde müşterileriniz için düzenleyeceğiniz ikram ürün veya özel indirim gibi satış pazarlama kampanyalarını POS Sisteminize tanımlatarak kampanya süreçlerinin kolay ve hızla gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz.

QR Menü, QR Sipariş ve Ödeme Sistemleri’nde POS sisteminizde yapacağınız menü kalem fiyat değişikliklerinin POS sisteminizle entegre çalışan QR E-Menü’nüzde de aynı anda güncellenmesi, Masada Sipariş ve Masada Ödeme modüllerinde siparişlerin POS Sistemine otomatik olarak düşmesi ve tüm raporlamalara dahil olması gibi sizi yoğun işlem yükünden kurtarır.

Ödeme Kaydedici Cihazlar ile hatalı fiş oluşturma durumlarını önleyerek, POS sisteminizde oluşan siparişle bire bir örtüşen ürünler ve tutarlar otomatik olarak ÖKC sisteminde de oluşur. POS sisteminize girişi yapılan siparişlerin ayrıca ÖKC sisteminize manuel giriş yapmaya gerek kalmadan işlemlerinizi hızlı tamamlamanızı sağlar.

Ancak POS Sistemi Entegrasyonu yaptırırken aşağıda sıraladığımız konulara dikkat etmelisiniz:

• POS Sistemi Entegrasyonu işlemi için seçeceğiniz ek sistem/ürün sağlayıcılarının entegre alt yapısı güçlü, uyumlu ve profesyonel olmasının yanı sıra çözüm ortağınızın güvenilir bir kurum olduğundan emin olmalısınız.

POS entegrasyonu uzmanlık ve deneyim gerektiren bir işlemdir. POS entegrasyonu binlerce kez yapan deneyimli bir ekip, kötü sürprizler yaşamanıza asla izin vermez.

POS sistemi sağlayıcınızdan, entegre çalışan programlarla ilgili demo talep ederek kullanıma başlamadan önce işlevselliğini test etmenizi tavsiye ederiz.

POS entegrasyonunuzu gerçekleştirirken kurulan sistemin esnek olması, birçok farklı program ile uyumlu bir şekilde çalışması, entegrasyonunuzu yapan çözüm ortağınızın size parametrik bir yapı sunması işlemlerinizin hızlı ve sorunsuz gerçekleşmesini sağlayacaktır.