POS VE YAZARKASALAR AKILLANDIKÇA VERGİ DENETİMLERİ KOLAYLAŞACAK

‘Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar’ ile şirket bilgilerinin banka kayıtları gibi doğrudan ilgili mali birimlere gönderilerek vergi denetimlerinin kolaylaştırılması planlanıyor. 

Restoran otomasyon sistemleri alanında öncü firmalardan Omni A.Ş.  ile UFRAD’ın (Ulusal Franchising Derneği) işbirliği ile düzenlenen “Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar Bilgilendirme Semineri”nde mevzuatla ilgili detaylar ve çözüm yolları konuşuldu. UFRAD Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Omni Genel Müdürü Fırat Ertan, Profilo Genel Müdürü Tunç Sarıbay, Pavo Kurumsal Satış Direktörü Alper Uysaler’in konuşmacı olarak katıldığı seminerde sektörün önde gelen kuruluş temsilcileri bir araya geldi.

Franchising sektörünün 200 bin kişi istihdam ile geçen yıl 43 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaştığını söyleyen UFRAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Aydın, 2017 yılı hedeflerinin 50 milyar doları aşmak olduğunu ifade etti. Bu sektörde çalışanların teknolojik yeniliklere adapte olabildikleri sürece ayakta kalabileceklerini aksi halde yok olmaya mahkum olduklarını vurguladı.

Yeni Nesil Kanunu için kolay çözüm yolları anlatıldı

Omni A.Ş. Genel Müdürü Fırat Ertan seminerdeki konuşmasında, Restoranların ihtiyaçlarına yönelik özel tasarlanan POS sistemi ve arka ofis sistemleri için komple çözümler sunduklarını belirtti. Mevzuatla ilgili gelişmelere göre yeni nesil cihazların uyumlu hale getirilmesi ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ayrıca Mini, Vario ve C Touch ürünlerinin Profilo ve IngenicoYeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar ile entegrasyon çalışmalarını tamamladıklarını, yeni nesil geçişlerine hazır hale getirdiklerini ifade etti. Bu yıl yirminci yılını tamamlayan Omni A.Ş. nin, kuruluşundan beri POS sistemleri ve arka ofis sistemlerinde mevzuata uyumlu ve uzun ömürlü çözümlerle sektöre katkı sağlamaya devam ettiğini vurguladı.

Türkiye , yeni nesil cihazların uygulamasında öncü ülkeler arasında

Seminerde Tunç Sarıbay ve Alper Uysaler, Türkiye’nin yeni nesil cihazlarda en son teknolojiyi yakalan öncü ülkelerin başında geldiğinin söyleyerek yeni nesil teknoloji ile birlikte, gelir idaresine bilgilerin aktarılması, kazanç ve vergi denetimlerinin kontrolü daha sistemli olacağını vurguladılar. Yazarkasaların, şirketlerde banka kayıtları gibi, detaylı bilgileri düzenli olarak ilgili mali birimlere iletecekleri bilgisi de verildi.

Yeni Nesil Yazarkasa Yasası hakkında

15.12.1984 yılında yayınlanmış 3100 sayılı Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkındaki Kanun  kapsamında  11.04.2012 tarihinde yayınlanan 69 Seri nolu tebliğ ile faaliyetlerinde seyyar EFT-POS cihazı kullanan mükellefler için 1 Ocak 2013 tarihinden sonra Yeni Nesil Yazarkasa POS cihazı kullanma zorunluluğu getirildi. Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın 426 nolu tebliğiyle tüm mükelleflerinin mali bilgilerine anlık erişimini sağlayan Yeni Nesil kasaya geçiş  süreci ise 01.01.2016 olarak hedeflendi.  Daha sonra Aralık 2015’te çıkan 466 nolu tebliğ ile bu süreç kademeli olarak 31 Aralık 2016 tarihine  kadar ertelendi.

OMNI A.Ş. Hakkında;

1996 yılında kurulan Omni Yazılım ve Donanım Ticaret ve Sanayi A.Ş. Restoran, fastfood, pastane, kahve zincirleri, kulüp, dernek, okul kantinleri gibi yiyecek içecek işletmelerinin satış noktası (POS) otomasyonunu sağlar. Şirket, dünya POS pazarının en büyük bütünleşik sistem üreticisi olan Alman kökenli Vectron AG’nin, Türkiye, Kıbrıs, Türki Cumhuriyetleri ve Ortadoğu’daki tek ana dağıtıcısıdır.

Omni A.Ş., restoranların ihtiyaçlarına yönelik  olarak özel tasarlanan POS ve arka ofis sistemlerinde komple bir çözüm sunar. Bu sayede Vectron kullanıcıları, aynı teknolojiyle yenilemeye gerek duymadan hizmetlerini sürdürür. Hizmet kalitesi ve güvence konusunda da yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan Omni, yaygın servis ağı ve deneyimli teknik ekibiyle, 365 gün 24 saat kesintisiz satış sonrası destek hizmeti sunar.  

www.omni.com.tr

Kaynak: www.milliyet.com.tr – www.haberler.com