Bulut POS Sistemleri Hangi Avantajları Sunar?

Bulut POS sistemi, işletme sahiplerinin ödemeleri bir masaüstü bilgisayar yerine internet üzerinden işlemesine olanak tanıyan çevrimiçi bir satış noktası sistemidir. Pahalı sunucular veya yükseltme için yeni bir sürüm satın almanıza sebep olacak pahalı yazılımlar olmadan, internet üzerinden çalışan web tabanlı bir satış noktası sistemidir. Bulut tabanlı satış noktası sistemleri, tüm ödeme işlemlerini ve güncellemeleri fiziksel bilgisayarınız yerine çevrimiçi olarak işler.

Bulut POS, orta ve küçük işletmeler için aşağıdakiler gibi çok sayıda avantaj sunar:

 • Uzaktan erişim

Bulut POS’un en önemli avantajı budur. Sisteminize ve verilerinize dünyanın her yerinden erişebilirsiniz.

Bulut tabanlı POS yazılımına bir tarayıcı aracılığıyla erişilirsiniz, bu da kullanmak için pahalı yeni ekipmanlara yatırım yapmanıza gerek olmadığı anlamına gelir. Ayrıca yazılımı bir bilgisayarda mı, telefonda mı yoksa tablette mi çalıştırmak istediğinize karar verebilirsiniz. Cihazınızın internet bağlantısı olduğu ve tarayıcı çalıştırabildiği sürece platform sınırlaması yoktur.

 • Gerçek zamanlı senkronizasyon

Bulut POS normalde çevrimiçi ve çevrimdışı arasındaki tüm verilerin gerçek zamanlı olarak otomatik güncellenebildiği gerçek zamanlı bir senkronizasyon özelliği sunar.

Farklı satış kanalları işletmek isteyen perakendeciler için gerçekten kullanışlıdır. Tüm veriler anında bulutta kaydedildiğinden, yöneticiler satışları olduğu gibi izleyebilir, fiyatları güncelleyebilir ve nerede olurlarsa olsunlar sipariş verebilirler- tek ihtiyaçları olan bir internet bağlantısıdır. Tatildeyken veya evde dinlenirken bile çalışmayı bırakamayan türden biriyseniz, bu size harika bir avantaj sunar.

 • Veri güvenliği

Tüm işlem verileri otomatik olarak çevrimiçi yedeklenir. Cihazınız kaybolduğunda veya bozulduğunda, veri kaybı konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Veriler ayrı bir şirket sabit diskinde depolandığından, sabit POS’un Bulut POS’tan daha güvenli olduğu yaygın bir düşüncedir. Ancak günümüzde Bulut POS sistemlerine güvenliğini artırmak için çok iyi çalışan standartlar eklenmiştir.

 • Çevrimdışı çalışabilme

Bir Bulut POS sisteminin sürekli internete bağlı olmasını gerektiğine dair yaygın bir inanç vardır fakat bağlantıda kopmalar ve sorunlar olabilme ihtimaline karşı, hizmetinizde kesinti riskiyle karşı karşıya kalmamanız için Bulut POS Sistemlerine çevrimdışı çalışabilme özellikleri eklenmiştir.

 • İş takibi ve satış analizleri

Bulut POS, tüm işlemlerinizi veya satış geçmişlerini izlemenize olanak tanır, böylece bu bilgileri istediğiniz zaman istediğiniz yerde görüntüleyebilirsiniz.

Hatta Bulut POS’unuzdaki birden fazla konumdan satış analizlerini doğrudan akıllı telefonunuzdan kontrol edebilirsiniz. Microsoft Excel ve Google E-Tablolar gibi veri araçlarıyla kayıtları kolayca indirebilir ve analiz edebilirsiniz.

 • Daha kolay envanter yönetimi

Envanterinizi her yerden ücretsiz olarak yönetin ve her zaman elinizde doğru miktarda stok olduğundan emin olun. Ürünleriniz, hizmetleriniz, vergileriniz ve indirimlerinizden oluşan bir ürün kitaplığı oluşturarak ödeme deneyiminizi kolaylaştırın.

 • Herhangi bir cihazda ödeme kabul edin

Bir kart okuyucu kullanarak bir akıllı telefon veya tablet ile kredi kartı ödemeleri alabilir, sanal Terminal kullanarak bir bilgisayarda ödeme bilgilerini girerek telefonla sipariş alabilirsiniz.

 • Uygulama entegrasyonları

Tüm işinizi Bulut POS’unuz üzerinden yürütün. Hizmet verdiğiniz web sipariş uygulaması ile entegre edebilir, önde gelen üçüncü taraf muhasebe ve vergi yazılımlarını Bulut POS ile kullanabilirsiniz.

 • Maliyet verimliliği

Bulut POS’u kullanmak, verileri depolamak için bir sabit disk satın almanız gerekmediğinden birçok maliyeti azaltmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, Bulut POS sistemleri işletmeleriniz için birçok yararlı araç sunduğundan, herhangi bir ekstra yazılım satın almanıza gerek kalmadan ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

 • Fiyatlandırma

Bulut POS Sistemleri düşük bir aylık aboneliğe sahiptir ve aylık olarak ödemelere devam edebilirsiniz.

 • Ölçeklenebilirlik

İşletmenin büyümesi ve genişlemesi, tüm perakende işletme sahipleri için istenen hedeflerdir. Bu aynı zamanda POS sisteminin işletme büyüklüğüne göre gerektiğinde büyütülmesine ihtiyaç olduğu anlamına gelir. Bulut POS, perakendecilerin çok fazla zaman, çaba ve bütçe harcamadan POS’u büyütmeyi seçebilmeleri için tasarlanmıştır.

Her POS cihazına aylık ödeme yapıldığında, ihtiyaca göre cihaz sayısını eklemek veya azaltmak kolaydır. Tatil için işletmenize sezonluk bir şube mi açıyorsunuz? Aylık sözleşmenize birkaç cihaz eklemeniz yeterli. Sezonluk anlaşmanız bitiğinde eski paketinizden devam edebilirsiniz. İnternet bağlantısı olan herhangi bir telefondan kolayca işlemlerinizi yapabileceğiniz için, daha fazla donanım satın almanıza gerek kalmaz.

 • Her zaman en son sürümde

Birçok işletme, eski teknoloji nedeniyle hatalar ve yavaşlamalar yaşar. Bulutta, altyapıyı yönetmek ve güncellemek satıcınıza bağlıdır, böylece minimum çabayla yeni teknoloji ve güvenlik gereksinimlerinden haberdar olabilirsiniz. Herhangi bir şey indirmeniz veya yüklemeniz gerekmez- son sürüme erişmek için tarayıcınızı açmanız ve hizmete erişmeniz yeterlidir.