Zor Zamanlar İçin Akıllı Bir Çözüm: Hayalet Mutfaklar

Hayalet Mutfak

COVID – 19 krizi global düzeyde birçok iş kolunu yeni çalışma sistemleri üretmeye itti. Bu iş kollarından biri de krizden en çok etkilenen sektörlerden olan yeme – içme sektörü. Dünya çapındaki kısıtlamalar nedeniyle fiziksel mekânlarında faaliyet gösteremeyen kafe ve restoranlar, varlığını sürdürebilmek için yeni iş modelleri aramak zorunda kaldı. Hayalet mutfaklar bu iş modelleri arasında en göze çarpanlardan biri.

Hayalet Mutfak Nedir?

Fiziksel alan için yapılan harcamalar çoğu restoran için en büyük gider kalemi. Hayalet mutfak kavramı da bu gider kalemini gözle görülür şekilde azaltmak isteyen işletmeler için düşünülmüş bir konsept. Bu konsept restoranlar için fiziksel mekânların anlamını yitirdiği pandemi sürecinde daha da anlamlı hale geldi.

Hayalet mutfak konseptinde restoranlar kendi mutfaklarına sahip olmak yerine tüm ihtiyaçlarını karşılayan profesyonel bir mutfağı başka restoranlarla paylaşıyor ve hazırladıkları yemekleri paket servis olarak, yemek dağıtım sistemleri sayesinde müşterilerine ulaştırıyorlar. Bu sayede kaynakları verimli bir şekilde kullanarak fiziksel mutfak için yapılan harcama, iş yoğunluğuna göre ölçeklendirilebiliyor. Pandemi süreci gibi iş yoğunluğunun, dolayısıyla cironun düştüğü bir dönemde hayalet mutfaklar, restoranların giderlerinin kontrol edilebilir düzeyde kalmasını sağlıyor.

Hayalet Mutfaklar Sadece Pandemi Süreci İçin Düşünülmüş Bir Ara Çözüm mü?

Pandemiden bağımsız bir şekilde dünyanın farklı noktalarında gerçek bir mekânı olmayan, sadece paket servis ile hizmet veren restoranlar ortaya çıkmış durumda. Pandemi sürecine yaşadığımız bazı değişikler, salgın sonunda da hayatımızda kalacak gibi. Hayalet mutfak konsepti de güçlü bir şekilde kalıcı olmaya aday. Hayalet mutfak kullanan bu restoranların odak noktası düşük maliyetler ve hız. Paket servis iş hacmi yüksek olan restoranların, paket servis operasyonlarını hayalet mutfak konseptine geçirmeleri de maliyetleri düşürmek için düşünülen çözümlerden biri.

Hayalet Mutfaklar, Akıllı Mutfaklar Hayalet mutfakları sadece mutfak ekipmanları olarak düşünmemek gerekiyor. Hayalet mutfak konseptinin başarılı olması için etkili bir teknoloji altyapısına ihtiyaç var. Hayalet mutfakların odak noktası olan verimliliğin sağlanması için sipariş ve raporlama süreçlerinin etkili bir teknolojik altyapıyla sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi gerekiyor.

Omni-Vecron POS Sistemleri ve Nova Back Office Suit ürünleriyle Türkiye’de yayınlaşmaya başlayan Hayalet Mutfak konseptinde; sipariş yönetim sistemleri, paket servis hizmetleri ve raporlama süreçleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Yenilikçi İşletmelere Yenilikçi Teknolojiler

Teknoloji sadece hayalet mutfak kullanan restoranların değil, yeme – içme sektöründeki tüm işletmelerin hayatına önemli bir yere sahip. Eğer siz de işletmenizin verimliliğini artırmak için yenilikçi çözümler arıyorsanız, bizimle iletişime geçin.

Omni Kariyer.net’te

Omni Blog